Jakie opłaty i kiedy obowiązują z tytułu darowizny?
Darowizna to nic innego jak przekazanie pewnej kwoty pieniężnej przez jedną osobę drugiej osobie bez zaistnienia stosunku pracy. Taka forma transferu pieniędzy może powstać chociażby między członkami rodziny. Najczęściej występuje wówczas, gdy rodzice przekazują jakąś kwotę swojemu potomstwu w formie jednorazowego bądź długofalowego wsparcia finansowego.
Czy darowiźnie muszą towarzyszyć dodatkowe opłaty? Jeżeli dokonuje się jej w gronie najbliższej rodziny, to generalnie nie. Czasem jednak może wystąpić konieczność spełnienia paru formalności. Natomiast w sytuacji, w której darowizna nie zostaje dokonana w gronie najbliższej rodziny, może zajść już potrzeba uiszczenia podatku. Wszystko zależy od tego, do jakiej grupy podatkowej jest się zaliczonym. Polskie prawo wyróżnia bowiem w kontekście darowizn (oraz spadków) trzy grupy.
Grupy spadkowe
Grupę pierwszą tworzą najbliżsi członkowie rodziny. W jej skład wchodzą głównie małżonkowie, a także najważniejsi zstępni oraz wstępni krewni. Z jednej strony są to więc dzieci i wnuki, a z drugiej strony rodzice i dziadkowie. Oprócz tego pierwszą grupę tworzą:
- bracia i siostry
- ojczymowie i macochy
- przybrani synowie i córki
- zięciowie i synowe
- teściowie
Jak widać, znaczenie mają tu więc nie tylko więzy krwi, lecz również takie czynniki jak status opiekuna prawnego. W tej grupie darowizna jest wolna od podatku, ale tylko do określonej kwoty – mianowicie do poziomu 9637 złotych.
Drugą grupę podatkową również tworzą członkowie rodziny, ale nieco dalsi. Chodzi tu między innymi o rodzeństwo rodziców, zstępnych rodzeństwa, małżonków rodzeństwa i inne tego typu osoby – słowem, o większość krewnych i powinowatych z wyłączeniem pierwszej grupy. Tu kwota wolna od podatku wynosi 7276 złotych.
Osoby, które nie zaliczają się ani do pierwszej, ani do drugiej grupy, z automatu przydzielane są do grupy trzeciej. W niej kwota wolna od podatku jest najniższa i wynosi jedynie 4902 złote, a więc prawie połowę mniej niż w grupie pierwszej.