Jak sporządzić umowę założenia spółki?
Założenie spółki wymaga zachowania odpowiedniej procedury i konkretnego postępowania, przygotowania dokumentów firmy. Warto bowiem pamiętać, iż założenie spółki z o.o. wymaga sporządzenia aktu notarialnego, który będzie zawierać konkretne dane na temat przedsiębiorstwa. O czym nie można zapomnieć?
Kiedy umowa spółki wymaga aktu notarialnego?
Umową spółki nazywa się rodzaj umowy osób fizycznych lub prawnych mający na celu przeważnie prowadzenie działalności gospodarczej. W takim zakresie powstaje spółka cywilna. Istnieją jednak pewne jej rodzaje, które wymagają sporządzenia aktu notarialnego. Mowa tu o umowie: spółki komandytowej, spółki komandytowej-akcyjnej, spółki akcyjnej czy też spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Powstałe w ten sposób umowy mają moc prawną.
Jak podpisać umowę spółki u notariusza?
Podpisanie umowy spółki u notariusza nie wymusza sporządzenia jej na podstawie ściśle określonego szablonu — można jej nadać dowolny kształt, by w ten sposób dowolnie regulować zasady funkcjonowania spółki. Czynności notarialne podlegają opłatą, które w tym wypadku zależą od wartości przedmiotu umowy. Gdy w grę wchodzi podpisanie umowy spółki z o.o. należy pamiętać o przygotowaniu określonych dokumentów, które należy złożyć do Sądu Rejestrowego, w wyniku czego otrzyma się wpis do KRS. Od kilku lat poza klasycznym modelem założenia spółki jest szansa na podpisanie umowy za pomocą internetowej platformy.
Niestety samodzielne założenie wymaga dobrej organizacji pracy, wszystkiego trzeba dopilnować samodzielnie, a do tego wzorzec umowy oferuje dość mało rozwiązań, które u notariusza nie obowiązują. Notariusz może nadać dowolny kształt umowie, zadba o wprowadzenie wszelkich niezbędnych dla bezpieczeństwa udziałowców postanowień, sam pobierze podatek PCC, zwalniając tym samym przedsiębiorcę z pamiętania o tym istotnym kroku, na który w całym szale organizacji spółki mógłby on najzwyczajniej w świecie zapomnieć.